Faculty Directory

Brad Sewell

Brad Sewell

Head of School
Mark Fruitt

Mark Fruitt

Principal of the Elementary Division
Laura Glenn

Laura Glenn

Head of Elementary
Rachel Bishop

Rachel Bishop

Interim Head of Early Childhood
Melissa Smith

Melissa Smith

Chief Information Officer
Ross Hurst

Ross Hurst

Chief Financial Officer
Chris Oliver

Chris Oliver

Chief Advancement Officer
Dennis Smith

Dennis Smith

Director of Athletics & Operations
Cheryl Burkart

Cheryl Burkart

Director of Administrative Support / Administrative Assistant for Brad Sewell
Ross Spain

Ross Spain

Director of Student Life
Lyndsey Kelley

Lyndsey Kelley

Interim Director of Admission
Emily Lequerica

Emily Lequerica

Director of Research and Innovation for Boys' Education
Stephanie Anderson

Stephanie Anderson

Fifth Grade Math Teacher
Winston Baccus

Winston Baccus

Director of Communication
Alice Ball

Alice Ball

Nurse
Molly Beard

Molly Beard

Assistant Director of Admission
Elizabeth Bell

Elizabeth Bell

Pre-Kindergarten Teacher
Diann Belote

Diann Belote

Fifth Grade Teacher
Waddell Bobo

Waddell Bobo

Custodian
Jackson Boyd

Jackson Boyd

Fifth and Sixth Grade Science Teacher
Cindy Bramlett

Cindy Bramlett

Senior Kindergarten Associate
Kim Bridgforth

Kim Bridgforth

Director of Annual Giving
Caleb Brumbelow

Caleb Brumbelow

Technology Support and Systems Analyst
Stanley Brownlee

Stanley Brownlee

Security Guard
Ginny Brundick

Ginny Brundick

First Grade Teacher
Lydia Butler

Lydia Butler

Senior Kindergarten Teacher
Shari Caruthers

Shari Caruthers

Junior Kindergarten Teacher
Ashleigh Campbell

Ashleigh Campbell

Elementary Administrative Assistant
Darilyn Christenbury

Darilyn Christenbury

Chaplain for Early Childhood, Bible Teacher for EC - 3rd Grade
Jenny Craig

Jenny Craig

First Grade Teacher
Meg Comes

Meg Comes

Young Knights Teacher
Sherry Creasman

Sherry Creasman

Fourth Grade Teacher (Math)
Vonzell Cribbs

Vonzell Cribbs

Head of Security
Cynthia Cross

Cynthia Cross

Special Events Coordinator
Michele Dennis

Michele Dennis

Fifth and Sixth Grade Small Group Math Teacher
Tom Edwards

Tom Edwards

Counselor
Ashley Eggers

Ashley Eggers

Junior Kindergarten Teacher
Charlotte Everett

Charlotte Everett

3rd Grade Teacher
Lucy Fiedler

Lucy Fiedler

Third and Fourth Grade Small Group Math Teacher
LaWanda Fields

LaWanda Fields

Child Development Center
Parkicha French

Parkicha French

Young Knights Teacher
Lili Frye

Lili Frye

Mandarin Chinese (3rd-6th Grades)
Ashley Garner

Ashley Garner

Sixth Grade Teacher
Molly Gore

Molly Gore

Pre-Kindergarten Teacher
Nancy Gentry

Nancy Gentry

Learning Specialist - SK
Lynley Goddard

Lynley Goddard

Senior Kindergarten Teacher
Kristen Griffith

Kristen Griffith

Advancement Assistant
Brooke Haley

Brooke Haley

Third Grade Teacher
Sheridan Harris

Sheridan Harris

Young Knights Teacher
Charlene Hamer

Charlene Hamer

Housekeeping
Stacey Hays

Stacey Hays

First Grade Small Group Teacher
Lyndi Heard

Lyndi Heard

Controller
Jason Hewer

Jason Hewer

Fifth Grade Teacher
Allyse Holcomb

Allyse Holcomb

Junior Kindergarten Teacher and Director of Child Development Center
Sherrie Howard

Sherrie Howard

Housekeeping
Terry Himebook

Terry Himebook

Band Teacher
Laura Hyde

Laura Hyde

Student Accounts Manager
Terri Jarratt

Terri Jarratt

Science Lab (2nd, 3rd, 4th)
Tim Johnson

Tim Johnson

Maintenance
Laura Lee Jones

Laura Lee Jones

Promotion & Sales Coordinator
Sandy Kilgore

Sandy Kilgore

Pre-Kindergarten Teacher
Mary Kohler

Mary Kohler

SK Associate
Chris Langston

Chris Langston

Network & Systems Administrator
Holly Lindsey

Holly Lindsey

Technology Coordinator
Spencer McLean

Spencer McLean

Director of Physical Education and Fitness
Adriana Moore

Adriana Moore

Spanish Teacher (4th, 5th, 6th Grades)
Mary Holland Morris

Mary Holland Morris

Young Knights Teacher
Anne-Davis Parks

Anne-Davis Parks

Director of Marketing and Summer Programs
Perry Patterson

Perry Patterson

EDGE Design Studio Teacher
Anna Pearson

Anna Pearson

Early Childhood Music
Gloria Perkins

Gloria Perkins

Housekeeping
Diane Perry

Diane Perry

Fourth Grade ELA Teacher
Ivy Phillips

Ivy Phillips

Fourth Grade ELA Teacher
Marjorie Porter

Marjorie Porter

Sixth Grade Teacher
Weezie Pouget

Weezie Pouget

Second Grade Small Group Teacher
Kim Pruitt

Kim Pruitt

Fifth Grade Teacher
Deborah Payton

Deborah Payton

Child Development Center
Marian Richards

Marian Richards

Second Grade Teacher
Lauren Riley

Lauren Riley

Sixth Grade Teacher (English)
Lindsey Robinson

Lindsey Robinson

Director of Academic Support & Learning Specialist 1st Grade
David Rose

David Rose

Physical Education
Tony Rudzena

Tony Rudzena

Chaplain for Elementary, Bible Teacher for 4th-6th Grade
Rachael Schaefer

Rachael Schaefer

Third Grade Teacher
Allyson Russell

Allyson Russell

Senior Kindergarten Associate Teacher
Marilyn Seaton

Marilyn Seaton

Receptionist
Cami Sewell

Cami Sewell

Pre-Kindergarten Teacher
Randy Shirley

Randy Shirley

Maintenance
Madison Spain

Madison Spain

Director of Auxiliary Programs
AfterCare, After School Adventures, Summer Programs, Lunch Services
Corey Beth Stovall

Corey Beth Stovall

First Grade Teacher
Dawn Southerland

Dawn Southerland

Vocal Music Teacher
Heather Spiegelman

Heather Spiegelman

Junior Kindergarten Teacher
Susie Springfield

Susie Springfield

Childhood Development Center
Jenny Stenberg

Jenny Stenberg

Library / Media Specialist
Traci Stewart

Traci Stewart

Pre-Kindergarten Teacher
Casey Smith

Casey Smith

Visual Arts Teacher
Tosha Smith

Tosha Smith

Senior Kindergarten Teacher
Cecilia Strickland

Cecilia Strickland

Housekeeping
Jeff Swindol

Jeff Swindol

Security
Stephanie Taylor

Stephanie Taylor

Second Grade Teacher
Steve Todd

Steve Todd

Security
Emily Treadwell

Emily Treadwell

Junior Kindergarten Teacher
Shelley Umberson

Shelley Umberson

Pre-Kindergarten Teacher
Jeremie Upshaw

Jeremie Upshaw

Young Knights Teacher
Monica Vunk

Monica Vunk

Vendor Accounts Manager
Courtney Wages

Courtney Wages

Young Knights Teacher
Paul Warner

Paul Warner

Physical Education
Dania Watson

Dania Watson

Spanish Teacher (PK-2nd Grade)
Lake Weston

Lake Weston

Second Grade Teacher
Grace Wheeler

Grace Wheeler

Assistant Director of Auxiliary Programs
Linda Winchester

Linda Winchester

Reading Specialist (1st, 2nd, 3rd)
Luke Wise

Luke Wise

Physical Education
Cyndy Wright

Cyndy Wright

EC Administrative Assistant
Holly Yarbrough

Holly Yarbrough

Junior Kindergarten Teacher
Sunny Zheng

Sunny Zheng

Mandarin Teacher (PK-2nd Grade)

Presbyterian Day School

Presbyterian Day School (PDS) is a private, Christian preschool and elementary school serving boys from 2-years-old through 6th grade for almost 75 years.

With our mission of striving to glorify God by developing boys in wisdom and stature and favor with God and man, we take a holistic approach to education, nurturing the heart, soul, mind, and body of each boy.

4025 Poplar Avenue
Memphis, TN 38111

901-842-4600

Contact Us

Follow Us